Burgee

South Port Sailing Club

Burgee

46th Invitational Regatta 2009

Class=INVITATIONAL ScoreMethod=PHRF (Time on distance)

Overall Results

Division=PHRF A

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total R1 Race 2 Race 3
1 Can36 Boomerang Salter,Mike 138 SPSC B25 3 1 1 1
2 31529 Lionheart Strahl,Len 123 RSYC S2 10.3 6 2 2 2
3 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 14 4 4 6 DNC
4 5512 Five Star Salter,Scott 129 WYC S2 9.2 15 6 DNF 3 6 DNC
5 72 Anarchy Hebert,Brown 147 CIYC Ultimate 20 15 3 6 DNF 6 DNC

Division=PHRF B

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total R1 Race 2 Race 3
1 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 3 1 1 1
2 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 8 3 2 3
3 15827 August West Arthur,Wesley 177 SPSC C&C30 9 2 3 4
4 64178 Addendum Fuller,Bob 177 SPSC C&C 30 14 8 DNC 4 2
5 14031 Bluejay Brockman,Noel 183 BRSC Viking 28 15 4 5 6
6 34718 Red Sky At Night Robins,Bill 180 RSYC C&C27 MkV 16 5 6 5
7 366 RumLine Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 24 8 DNF 8 DNC 8 DNC

Division=PHRF C

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total R1 Race 2 Race 3
1 1037 Spongeworthy Reginier,Mo 225 SPSC Shark 3 1 1 1
2 1070 School Boat 1 Gesing,Gesing 225 SPSC Shark 7 3 2 2
3 392 Canadian Made Eagen,Chris 237 SPSC Tanzer7.5 8 2 3 3
4 619 No Resistance Robichaud,David 195 SPSC C&C 27 12 4 4 4

Division=JOG A

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total R1 Race 2 Race 3
1 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 4 1 2 1
2 5485 East of Midnight Soles,Peter 187 SPSC C&C 30 5 2 1 2
3 147 Skylark Halpin,Jim 160 SPSC Mirage 35 9 3 3 3
4 Hunter33 Winds of Chance Shearn,Allen 186 SPSC Hunter 33 13 5 4 4
5 PUFFIN Puffin Bellmore,Wayne 222 SPSC Newport 27 20 4 8 DNC 8 DNC
6= 94 Kiwitea Domney,Lyn 184 SPSC Mirage 30 24 8 DNC 8 DNC 8 DNC
6= 44158 Obsession Frank,Bill 170 SPSC C&C 33 24 8 DNC 8 DNC 8 DNC


RaceName=Race 3


WindSpeed:0 WindDirection:

Division=PHRF A

Date: 08/09/09 StartTime: 12:25:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 4 Can36 Boomerang Salter,Mike 138 SPSC B25 13:38:48 01:13:48 00:57:42 1
2 10 31529 Lionheart Strahl,Len 123 RSYC S2 10.3 13:41:33 01:16:33 01:02:12 2
DNC 17 72 Anarchy Hebert,Brown 147 CIYC Ultimate 20 6
DNC 20 5512 Five Star Salter,Scott 129 WYC S2 9.2 6
DNC 21 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 6

Speed as VMG of winning boat: 5.7 knots

Division=PHRF B

Date: 08/09/09 StartTime: 12:20:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 7 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 13:40:10 01:20:10 00:59:31 1
2 8 64178 Addendum Fuller,Bob 177 SPSC C&C 30 13:40:47 01:20:47 01:00:08 2
3 6 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 13:39:54 01:19:54 01:00:18 3
4 9 15827 August West Arthur,Wesley 177 SPSC C&C30 13:41:22 01:21:22 01:00:43 4
5 11 34718 Red Sky At Night Robins,Bill 180 RSYC C&C27 MkV 13:42:52 01:22:52 01:01:52 5
6 13 14031 Bluejay Brockman,Noel 183 BRSC Viking 28 13:45:25 01:25:25 01:04:04 6
DNC 19 366 RumLine Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 8

Speed as VMG of winning boat: 5.2 knots

Division=PHRF C

Date: 08/09/09 StartTime: 12:15:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 5 1037 Spongeworthy Reginier,Mo 225 SPSC Shark 13:39:26 01:24:26 00:58:11 1
2 12 1070 School Boat 1 Gesing,Gesing 225 SPSC Shark 13:45:10 01:30:10 01:03:55 2
3 14 392 Canadian Made Eagen,Chris 237 SPSC Tanzer7.5 13:49:55 01:34:55 01:07:16 3
4 15 619 No Resistance Robichaud,David 195 SPSC C&C 27 13:52:28 01:37:28 01:14:43 4

Speed as VMG of winning boat: 5.0 knots

Division=JOG A

Date: 08/09/09 StartTime: 12:10:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 1 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 13:29:20 01:19:20 00:59:58 1
2 2 5485 East of Midnight Soles,Peter 187 SPSC C&C 30 13:33:52 01:23:52 01:02:03 2
3 3 147 Skylark Halpin,Jim 160 SPSC Mirage 35 13:36:18 01:26:18 01:07:38 3
4 16 Hunter33 Winds of Chance Shearn,Allen 186 SPSC Hunter 33 13:58:12 01:48:12 01:26:30 4
DNC 18 94 Kiwitea Domney,Lyn 184 SPSC Mirage 30 8
DNC 22 44158 Obsession Frank,Bill 170 SPSC C&C 33 8
DNC 23 PUFFIN Puffin Bellmore,Wayne 222 SPSC Newport 27 8

Speed as VMG of winning boat: 5.3 knots

RaceName=Race 2


WindSpeed:0 WindDirection:

Division=PHRF A

Date: 08/09/09 StartTime: 10:25:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 4 Can36 Boomerang Salter,Mike 138 SPSC B25 11:32:25 01:07:25 00:51:19 1
2 8 31529 Lionheart Strahl,Len 123 RSYC S2 10.3 11:35:20 01:10:20 00:55:59 2
3 13 5512 Five Star Salter,Scott 129 WYC S2 9.2 11:38:01 01:13:01 00:57:58 3
4 14 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 11:38:18 01:13:18 00:58:36 4
DNF 19 72 Anarchy Hebert,Brown 147 CIYC Ultimate 20 6

Speed as VMG of winning boat: 6.2 knots

Division=PHRF B

Date: 08/09/09 StartTime: 10:20:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 5 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 11:33:13 01:13:13 00:52:34 1
2 6 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 11:33:14 01:13:14 00:53:38 2
3 9 15827 August West Arthur,Wesley 177 SPSC C&C30 11:35:46 01:15:46 00:55:07 3
4 10 64178 Addendum Fuller,Bob 177 SPSC C&C 30 11:36:07 01:16:07 00:55:28 4
5 12 14031 Bluejay Brockman,Noel 183 BRSC Viking 28 11:37:38 01:17:38 00:56:17 5
6 11 34718 Red Sky At Night Robins,Bill 180 RSYC C&C27 MkV 11:37:20 01:17:20 00:56:20 6
DNC 21 366 RumLine Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 8

Speed as VMG of winning boat: 5.7 knots

Division=PHRF C

Date: 08/09/09 StartTime: 10:15:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 7 1037 Spongeworthy Reginier,Mo 225 SPSC Shark 11:33:58 01:18:58 00:52:43 1
2 17 1070 School Boat 1 Gesing,Gesing 225 SPSC Shark 11:44:15 01:29:15 01:03:00 2
3 18 392 Canadian Made Eagen,Chris 237 SPSC Tanzer7.5 11:47:21 01:32:21 01:04:42 3
4 15 619 No Resistance Robichaud,David 195 SPSC C&C 27 11:43:52 01:28:52 01:06:07 4

Speed as VMG of winning boat: 5.3 knots

Division=JOG A

Date: 08/09/09 StartTime: 10:10:00 Distance: 7.0nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 2 5485 East of Midnight Soles,Peter 187 SPSC C&C 30 11:26:04 01:16:04 00:54:15 1
2 1 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 11:24:34 01:14:34 00:55:12 2
3 3 147 Skylark Halpin,Jim 160 SPSC Mirage 35 11:27:25 01:17:25 00:58:45 3
4 16 Hunter33 Winds of Chance Shearn,Allen 186 SPSC Hunter 33 11:44:08 01:34:08 01:12:26 4
DNC 22 94 Kiwitea Domney,Lyn 184 SPSC Mirage 30 8
DNC 23 44158 Obsession Frank,Bill 170 SPSC C&C 33 8
DNC 20 PUFFIN Puffin Bellmore,Wayne 222 SPSC Newport 27 8

Speed as VMG of winning boat: 5.5 knots

RaceName=R1


WindSpeed:0 WindDirection:

Division=PHRF A

Date: 08/08/09 StartTime: 13:20:00 Distance: 13.8nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 6 Can36 Boomerang Salter,Mike 138 SPSC B25 15:35:48 02:15:48 01:44:04 1
2 10 31529 Lionheart Strahl,Len 123 RSYC S2 10.3 15:39:21 02:19:21 01:51:04 2
3 20 72 Anarchy Hebert,Brown 147 CIYC Ultimate 20 15:52:06 02:32:06 01:58:17 3
4 16 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 15:48:27 02:28:27 01:59:28 4
DNF 2 5512 Five Star Salter,Scott 129 WYC S2 9.2 6

Speed as VMG of winning boat: 6.1 knots

Division=PHRF B

Date: 08/08/09 StartTime: 13:15:00 Distance: 13.8nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 8 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 15:37:44 02:22:44 01:42:01 1
2 9 15827 August West Arthur,Wesley 177 SPSC C&C30 15:38:53 02:23:53 01:43:10 2
3 11 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 15:39:54 02:24:54 01:46:16 3
4 13 14031 Bluejay Brockman,Noel 183 BRSC Viking 28 15:44:05 02:29:05 01:47:00 4
5 14 34718 Red Sky At Night Robins,Bill 180 RSYC C&C27 MkV 15:44:46 02:29:46 01:48:22 5
DNF 1 366 RumLine Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 8
DNC 23 64178 Addendum Fuller,Bob 177 SPSC C&C 30 8

Speed as VMG of winning boat: 5.8 knots

Division=PHRF C

Date: 08/08/09 StartTime: 13:10:00 Distance: 13.8nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 15 1037 Spongeworthy Reginier,Mo 225 SPSC Shark 15:47:07 02:37:07 01:45:22 1
2 19 392 Canadian Made Eagen,Chris 237 SPSC Tanzer7.5 15:52:12 02:42:12 01:47:41 2
3 18 1070 School Boat 1 Gesing,Gesing 225 SPSC Shark 15:50:19 02:40:19 01:48:34 3
4 17 619 No Resistance Robichaud,David 195 SPSC C&C 27 15:50:41 02:40:41 01:55:50 4

Speed as VMG of winning boat: 5.3 knots

Division=JOG A

Date: 08/08/09 StartTime: 13:05:00 Distance: 13.8nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 5 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 15:30:35 02:25:35 01:47:24 1
2 12 5485 East of Midnight Soles,Peter 187 SPSC C&C 30 15:41:12 02:36:12 01:53:11 2
3 7 147 Skylark Halpin,Jim 160 SPSC Mirage 35 15:37:24 02:32:24 01:55:36 3
4 21 PUFFIN Puffin Bellmore,Wayne 222 SPSC Newport 27 16:07:34 03:02:34 02:11:30 4
5 22 Hunter33 Winds of Chance Shearn,Allen 186 SPSC Hunter 33 16:10:19 03:05:19 02:22:32 5
DNC 3 94 Kiwitea Domney,Lyn 184 SPSC Mirage 30 8
DNC 4 44158 Obsession Frank,Bill 170 SPSC C&C 33 8

Speed as VMG of winning boat: 5.7 knots

RaceOfficer: Brad Roy
Web: http://www.southportsailingclub.com EMail: rc@southportsailingclub.com

Created on 08/11/09 17:35:56 Scoring Program: RaceSail 1.2.42b3   FileName: 2009 Invitational[1].rcw