Burgee

South Port Sailing Club

Burgee

Invitational Regatta
Essex County PHRF Association
Class=PHRF ScoreMethod=PHRF (Time on distance)

Overall Results

Division=JOG

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total LD C1 C2
1 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 150 166 (6RF+) 4 1 1 2
2 32024 Quick & Dirty Brockman,Noel 136 BR MAR Abbott 33 MOD 126 136 (+3 HVY Engine) 7 2 2 3
3 H33 Winds of Chance Shearn,Allen 220 SPSC Hunter 33 8 4 DNF 3.0 ARB 1

Division=PHRF B

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total LD C1 C2
1 1037 Spongeworthy Regnier,Mo 225 SPSC Shark 24 231T 227T (-6Rud) 3 1 1 1
2 1132 Buckaneer Gesing,Renka 225 SPSC Shark 10 2 6 2
3 14031 Shenanigans Johnson,Kelly 183 SPSC Viking 28 10 4 2 4
4 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 11 3 5 3
5 30492 Ten Ticket Thrill Ride McWiliams,Tim 177 LMYC Kirby 25 180 180 (3 Rudder-) 13 5 3 5
6 366 Rumline Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 16 6 4 6
7 619 No Resistance Robichaud,Dave 195 SPSC C&C 27 22 7 7 8
8 50 Ceilidh Kepran,Jeff 195 SPSC Niagara 26 23 8 8 7

Division=PHRF A

Sail Boat Skipper PHRF Club Type Total LD C1 C2
1 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 168 173 (6RF+) 4 1 2 1
2 63345 Pricate Idaho Johnson,Alan 129 WYC Beneteau 345 10 7 1 2
3 100 Wave Equation Arthur,Wesley 165 SPSC Wavelength 24 10.5 3 4.5 3
4 56 Bulldog Edgely,Frank 168 SPSC Mirage 30 14 2 6 6
5 23489 Blizzard Beaudoin,Jim 126 LMYC Tartan T 10 126 130 (+6RF) 14.5 5 4.5 5
6 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 15 8 3 4
7 15996 Dynomite Bingham,Bob 171 LMYC Ranger 30 171T 188T (+6RF) 18 4 7 7
8 147 Skylark Halpin,Jim 144 SPSC Mirage 35 144T 154T (+6RF) 22 6 8 8


RaceName=C2

Sunday Course Race 2
WindSpeed:0 WindDirection:

Division=JOG

Date: 08/14/11 StartTime: 12:05:00 Distance: 6.6nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Delta Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 19 H33 Winds of Chance Shearn,Allen 220 220 SPSC Hunter 33 13:41:40 01:36:40 00:48:16 1
2 2 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 13:21:22 01:16:22 00:58:06 2 150 166 (6RF+)
3 1 32024 Quick & Dirty Brockman,Noel 136 BR MAR Abbott 33 MOD 13:20:35 01:15:35 01:00:37 3 126 136 (+3 HVY Engine)

Speed as VMG of winning boat: 4.1 knots

Division=PHRF B

Date: 08/14/11 StartTime: 12:10:00 Distance: 6.6nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 6 1037 Spongeworthy Regnier,Mo 225 SPSC Shark 24 13:27:24 01:17:24 00:52:39 1 231T 227T (-6Rud)
2 17 1132 Buckaneer Gesing,Renka 225 SPSC Shark 13:32:33 01:22:33 00:57:48 2
3 7 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 13:27:46 01:17:46 00:58:18 3
4 10 14031 Shenanigans Johnson,Kelly 183 SPSC Viking 28 13:28:27 01:18:27 00:58:19 4
5 9 30492 Ten Ticket Thrill Ride McWiliams,Tim 177 LMYC Kirby 25 13:28:03 01:18:03 00:58:35 5 180 180 (3 Rudder-)
6 12 366 Rumline Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 13:29:42 01:19:42 00:59:54 6
7 16 50 Ceilidh Kepran,Jeff 195 SPSC Niagara 26 13:32:21 01:22:21 01:00:54 7
8 18 619 No Resistance Robichaud,Dave 195 SPSC C&C 27 13:34:07 01:24:07 01:02:40 8

Speed as VMG of winning boat: 5.1 knots

Division=PHRF A

Date: 08/14/11 StartTime: 12:15:00 Distance: 6.6nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 8 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 13:28:09 01:13:09 00:54:40 1 168 173 (6RF+)
2 3 63345 Pricate Idaho Johnson,Alan 129 WYC Beneteau 345 13:24:45 01:09:45 00:55:34 2
3 11 100 Wave Equation Arthur,Wesley 165 SPSC Wavelength 24 13:29:24 01:14:24 00:56:15 3
4 4 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 13:25:09 01:10:09 00:56:17 4
5 5 23489 Blizzard Beaudoin,Jim 126 LMYC Tartan T 10 13:25:27 01:10:27 00:56:35 5 126 130 (+6RF)
6 13 56 Bulldog Edgely,Frank 168 SPSC Mirage 30 13:30:19 01:15:19 00:56:50 6
7 15 15996 Dynomite Bingham,Bob 171 LMYC Ranger 30 13:32:13 01:17:13 00:58:24 7 171T 188T (+6RF)
8 14 147 Skylark Halpin,Jim 144 SPSC Mirage 35 13:30:44 01:15:44 00:59:54 8 144T 154T (+6RF)

Speed as VMG of winning boat: 5.4 knots

RaceName=C1

Sunday Course Race 1
WindSpeed:0 WindDirection:

Division=JOG

Date: 08/14/11 StartTime: 10:00:00 Distance: 6.6nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Delta Club Type Finish Elapsed Corrected Score
2 2 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 11:26:46 01:26:46 01:08:30 1 150 166 (6RF+)
3 1 32024 Quick & Dirty Brockman,Noel 136 BR MAR Abbott 33 MOD 11:25:04 01:25:04 01:10:06 2 126 136 (+3 HVY Engine)
TLE 19 H33 Winds of Chance Shearn,Allen 220 220 SPSC Hunter 33 3 ARB

Speed as VMG of winning boat: 4.6 knots

Division=PHRF B

Date: 08/14/11 StartTime: 10:05:00 Distance: 6.6nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 10 1037 Spongeworthy Regnier,Mo 225 SPSC Shark 24 11:35:25 01:30:25 01:05:40 1 231T 227T (-6Rud)
2 5 14031 Shenanigans Johnson,Kelly 183 SPSC Viking 28 11:30:50 01:25:50 01:05:42 2
3 4 30492 Ten Ticket Thrill Ride McWiliams,Tim 177 LMYC Kirby 25 11:30:15 01:25:15 01:05:47 3 180 180 (3 Rudder-)
4 8 366 Rumline Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 11:32:31 01:27:31 01:07:43 4
5 9 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 11:34:35 01:29:35 01:10:07 5
6 17 1132 Buckaneer Gesing,Renka 225 SPSC Shark 11:44:41 01:39:41 01:14:56 6
7 16 619 No Resistance Robichaud,Dave 195 SPSC C&C 27 11:43:22 01:38:22 01:16:55 7
8 18 50 Ceilidh Kepran,Jeff 195 SPSC Niagara 26 11:45:08 01:40:08 01:18:41 8

Speed as VMG of winning boat: 4.4 knots

Division=PHRF A

Date: 08/14/11 StartTime: 10:10:00 Distance: 6.6nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 3 63345 Pricate Idaho Johnson,Alan 129 WYC Beneteau 345 11:27:59 01:17:59 01:03:48 1
2 11 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 11:35:52 01:25:52 01:07:23 2 168 173 (6RF+)
3 6 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 11:31:54 01:21:54 01:08:02 3
4= 12 100 Wave Equation Arthur,Wesley 165 SPSC Wavelength 24 11:36:16 01:26:16 01:08:07 4.5
4= 7 23489 Blizzard Beaudoin,Jim 126 LMYC Tartan T 10 11:31:59 01:21:59 01:08:07 4.5 126 130 (+6RF)
6 14 56 Bulldog Edgely,Frank 168 SPSC Mirage 30 11:39:23 01:29:23 01:10:54 6
7 15 15996 Dynomite Bingham,Bob 171 LMYC Ranger 30 11:40:05 01:30:05 01:11:16 7 171T 188T (+6RF)
8 13 147 Skylark Halpin,Jim 144 SPSC Mirage 35 11:37:23 01:27:23 01:11:33 8 144T 154T (+6RF)

Speed as VMG of winning boat: 5.1 knots

RaceName=LD

Saturday Long Distance Race
WindSpeed:0 WindDirection:

Division=JOG

Date: 08/13/11 StartTime: 13:00:00 Distance: 8.7nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Delta Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 4 54 Mai Toi Brown,Rene 166 SPSC Mirage 33 14:46:30 01:46:30 01:22:26 1 150 166 (6RF+)
2 3 32024 Quick & Dirty Brockman,Noel 136 BR MAR Abbott 33 MOD 14:46:23 01:46:23 01:26:40 2 126 136 (+3 HVY Engine)
DNF 19 H33 Winds of Chance Shearn,Allen 220 220 SPSC Hunter 33 4

Speed as VMG of winning boat: 4.9 knots

Division=PHRF B

Date: 08/13/11 StartTime: 13:05:00 Distance: 8.7nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 11 1037 Spongeworthy Regnier,Mo 225 SPSC Shark 24 14:49:00 01:44:00 01:11:23 1 231T 227T (-6Rud)
2 15 1132 Buckaneer Gesing,Renka 225 SPSC Shark 14:51:54 01:46:54 01:14:17 2
3 6 15587 Dynamo Hummm Davidson,Joe 177 SPSC C&C 30 14:47:00 01:42:00 01:16:20 3
4 10 14031 Shenanigans Johnson,Kelly 183 SPSC Viking 28 14:48:38 01:43:38 01:17:06 4
5 9 30492 Ten Ticket Thrill Ride McWiliams,Tim 177 LMYC Kirby 25 14:48:23 01:43:23 01:17:43 5 180 180 (3 Rudder-)
6 12 366 Rumline Roy,Brad 180 SPSC Capri 25 14:49:05 01:44:05 01:17:59 6
7 16 619 No Resistance Robichaud,Dave 195 SPSC C&C 27 14:55:58 01:50:58 01:22:42 7
8 17 50 Ceilidh Kepran,Jeff 195 SPSC Niagara 26 14:58:21 01:53:21 01:25:05 8

Speed as VMG of winning boat: 5.0 knots

Division=PHRF A

Date: 08/13/11 StartTime: 13:10:00 Distance: 8.7nm

Pos Order Sail Boat Skipper PHRF Club Type Finish Elapsed Corrected Score
1 2 75 Sniper Mogyorody,Kevin 168 SPSC S2 7.9 14:46:08 01:36:08 01:11:46 1 168 173 (6RF+)
2 8 56 Bulldog Edgely,Frank 168 SPSC Mirage 30 14:48:16 01:38:16 01:13:54 2
3 13 100 Wave Equation Arthur,Wesley 165 SPSC Wavelength 24 14:49:15 01:39:15 01:15:20 3
4 14 15996 Dynomite Bingham,Bob 171 LMYC Ranger 30 14:50:50 01:40:50 01:16:02 4 171T 188T (+6RF)
5 1 23489 Blizzard Beaudoin,Jim 126 LMYC Tartan T 10 14:44:39 01:34:39 01:16:23 5 126 130 (+6RF)
6 18 147 Skylark Halpin,Jim 144 SPSC Mirage 35 14:47:20 01:37:20 01:16:27 6 144T 154T (+6RF)
7 7 63345 Pricate Idaho Johnson,Alan 129 WYC Beneteau 345 14:47:04 01:37:04 01:18:22 7
8 5 14091 Ruffian Noakes,Bill 126 SPSC C&C 35 14:46:52 01:36:52 01:18:36 8

Speed as VMG of winning boat: 5.4 knots

RaceOfficer: Brad Roy
Web: http://www.southportsailingclub.com EMail: rc@southportsailingclub.com

Created on 08/14/11 14:39:15 Scoring Program: RaceSail 1.2.42   FileName: SPSC_Invitational_Regatta